„Szkice o twórczości obscenicznej i satyrycznej Andrzeja Krzyckiego” (WNUS, Szczecin 2002)

W 2002 roku ukazała się w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego monografia „Szkice o twórczości obscenicznej i satyrycznej Andrzeja Krzyckiego”. Praca stanowi rozszerzoną i zmienioną wersję czterech początkowych rozdziałów pracy doktorskiej, która została napisana pod kierunkiem ś.p. prof. dr hab. Jerzego Woronczaka. Recenzentem monografii był prof. dr hab. Maciej Włodarski. Książka otrzymała nagrodę rektorską III stopnia w 2003 roku.

 

W roku 2006 została wydana praca „Milczenie bogów. Szkice i studia o liryce oświecenia” (DiG, Warszawa 2006)

Przedmiot rozważań książki „Milczenie bogów” stanowi twórczość wybitnych poetów polskiego Oświecenia. Zajmuję się poezją Tomasza Kajetana Węgierskiego, twórczością Adama Naruszewicza i Stanisława Trembeckiego, późnymi lirykami Franciszka Dionizego Kniaźnina. Rozważania kończę rozdziałem poświęconym „Odom napoleońskim” Kajetana Koźmiana. Teksty badam w perspektywie procesów prowadzących od myślenia opartego na prymacie sacrum ku wizji świata budowanego w oparciu o nowy porządek społeczny i kulturowy, charakterystyczny dla nowoczesności. Analizy pokazują, w jaki sposób klasyczne motywy i toposy literackie ulegają przemianie, a także tracą swój światopoglądowy sens.
Recenzentem rozprawy był prof. dr hab. Marcin Cieński i prof. dr hab. Jakub Z. Lichański. Monografia uzyskała w roku 2006 dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dof. z rezerwy rektorskiej prorektora US prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego.

link: http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=493

 

W roku 2007 udało się sfinalizować wydanie przekładu książki „Teoria parodii. Lekcja sztuki XX wieku” Lindy Hutcheon („Atut” 2007), do której napisałem wstęp i wystąpiłem w charakterze współtłumacza.

„Teoria parodii” Lindy Hutcheon, studium teorii sztuki XX wieku, to klasyczna już monografia z zakresu estetyki. Autorka znana jest jako teoretyk kultury i krytyk literacki, specjalistka od literatury kanadyjskiej, choć ceni się ją także jako teoretyczkę feminizmu (i ironii), jak również jako znakomitego krytyka sztuki. Interdyscyplinarność powoduje, że jej książki zaskakują ciekawymi i wieloaspektowymi analizami, obejmującymi szerokie obszary kultury. „Teoria parodii” jest świadectwem wspomnianych szerokich zainteresowań badaczki (rozważania dotyczą zarówno obrazów René Magritte’a, utworów Karlheinza Stockhausena, Petera Maxwella Daviesa, powieści Itala Calvina czy Johna Fowlesa, jak i „Gwiezdnych wojen”). Hutcheon wskazuje na rolę parodii w badaniu czy interpretowaniu rzeczywistości kulturowej – zarówno minionej, jak i współczesnej sztuki XX wieku. Parodia staje się centralnym punktem oglądu współczesnej sztuki, jest lekcją daną nam przez samą sztukę.

link: http://www.atut.ig.pl/?204,teoria-parodii

Praca dostępna także na Academia.edu, link https://www.academia.edu/31605793/L._Hutcheon_Teoria_parodii

 

Na przełomie lat 2009-2010 ukazał się tom: „Onus Athlanteum. Studia nad kroniką biskupa Wincentego” pod red. Andrzeja Dąbrówki i Witolda Wojtowicza, IBL PAN, Warszawa 2009

http://www.staropolska.pl/reklama/Onus.html

 

We wrześniu 2010 wydana została przez Wydawnictwo Naukowe US książka habilitacyjna:
Między literaturą a kulturą. Studia o „literaturze mieszczańskiej” przełomu XVI i XVII wieku, Szczecin 2010

W prezentowanej książce autor analizuje grupy utworów określonych przez wydawcę, Karola Badeckiego, mianem „literatury mieszczańskiej”. Jest to spojrzenie na pewien obszar literatury pod kątem przemian społeczno-kulturalnych przełomu wieków XVI i XVII. Jednym z podstawowych celów rozprawy było nie tylko opisanie roli literatury popularniej (w interesującym zakresie przedmiotowym), lecz także omówienie, w jaki sposób w dotychczasowej refleksji ujmowano tę rolę. Szczególne znaczenie przypada tu postaci Sowizdrzała i jego „kontynuacji” w „literaturze sowizdrzalskiej”.

W końcu czerwca 2012 ukazał się dodruk książki, w którym uwzględniono poprawki redakcyjne.

Po zakończeniu sprzedaży w roku 2015 książka dostępna jest na  Academia.edu, link https://www.academia.edu/31605733/Między_literaturą_a_kulturą_Studia_o_literaturze_mieszczańskiej_przełomu_XVI_i_XVII_wieku

 

 

W roku 2015 ukazał się natomiast skrócony, zmieniony i uzupełniony przekład pt. Studien zur „bürgerlichen Literatur“ um die Wende vom 16. zum 17. Jahrhundert (übersetzt von K. Ritthaler, Peter Lang Verlag, Frankfurt am Main 2015).

link: https://www.peterlang.com/view/product/18487?rskey=OX8tFP&result=3

 

W roku 2017 wydano tom „Nobis operique favete. Studia nad Gallem Anonimemi”, pod redakcją Andrzeja Dąbrówki, Edwarda Skibińskiego i Witolda Wojtowicza, Warszawa IBL PAN 2017.

link: http://wydawnictwo.ibl.waw.pl/serie-wydawnicze/studia-staropolskie.-series-nova/zapowiedzi

 

  • Dla studentów

    Godziny konsultacji i inne
    dla studentów
  • Pracownia Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem

  • Koło Historyków Kultury i Literatury Dawnej

    Link do strony Koła Historyków Kultury i Literatury Dawnej
    Odwiedź stronę koła
  • Kontakt

    Formularz i dane kontaktowe
    Kontakt