Informacje o wykładowcy



Profil:

  • absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Ekonomicznego, kierunku „Informatyka i Ekonometria” (1997 rok)
  • absolwentka 3 letnich studiów doktoranckich (1997-2000)
  • absolwentka 1,5 rocznych studiów podyplomowych (2010-2012) „Pedagogika nauczycielska”, dających uprawnienia pedagogiczne do nauczania dzieci i młodzieży
  • tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskany w 2003 roku na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
  • tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych uzyskany w 2016 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • 25 lata doświadczenia w pracy naukowo-dydaktycznej i badawczej
  • stanowisko profesora US w Katedrze Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego
  • zagraniczne staże naukowe, kursy i praktyki m.in. w niemieckiej firmie „Informatik & EDV” w Lustadt k/Mannheim (2 miesiące), na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie (5 miesięcy), na Uniwersytecie w Linz w Austrii (miesiąc), w Coventry Technical College w Anglii (miesiąc)
  • autorka ponad 100 publikacji (książki, rozdziały w skryptach i podręcznikach, artykuły w czasopismach i zeszytach naukowych, referaty na konferencjach), głównie z zakresu tematyki społeczeństwa informacyjnego, telepracy, zastosowania komputerów w gospodarce kadrami, metod statystycznych w zarządzaniu, technik i metod doboru kadr, zarządzania wiedzą.
  • uczestniczka ponad 30 konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym
  • członek zespołu ds. jakości i programów kształcenia na kierunku „Informatyka i ekonometria” oraz „Informatyka w biznesie” na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego
  • kierownik studiów podyplomowych „Informatyka w przedsiębiorstwie”, prowadzonych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego
  • egzaminator ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych)
  • Microsoft Office Specialist (Word 2013, Excel 2013, PowerPoint 2013)
  • przez 23 lata współorganizatorka corocznych ogólnopolskich konferencji naukowych z cyklu „Problemy społeczeństwa globalnej informacji”
  • uprawnienia auditora wewnętrznego w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji wg ISO 27001
  • członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego
  • członek Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierowania
  • odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 września 2007 r. (M.P. z dnia 15 stycznia 2008 r.))
  • odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (23 sierpień 2011)
  • odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 grudnia 2012 r. (M.P. z dnia 25 kwietnia 2013 r., poz. 333)
  • odznaczona srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego w uznaniu zasług dla rozwoju regionu (Uchwała nr 652/14 Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 22 kwietnia 2014 r.)
  • odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 września 2019 r.

Kluczowe kwalifikacje dydaktyczne

Wiedza i umiejętności z zakresu zastosowania informatyki w zarządzaniu, projektowania baz danych, gospodarki zasobami ludzkimi, zarządzania wiedzą i systemów organizacji dokumentacji oraz z obszaru społeczeństwa informacyjnego.

Przedmioty prowadzone na uczelni wyższej: technologie informacyjne, narzędzia informatyczne, informatyka w administracji, bazy danych, Wirtschaftsinformatik (w j. niemieckim), Kultur und Geschichte des Partnerlandes (w j. niemieckim), zarządzanie wiedzą, problemy społeczeństwa informacyjnego, e-biznes, wyszukiwanie i ocena wiarygodności informacji, algorytmy i struktury danych.

Języki obce: niemiecki, angielski

Przygotowanie pedagogiczne


Działalność naukowo-badawcza i szkoleniowa

2021-2022    Badania w zakresie wizualnego przekazu informacji

2022    Wykłady i laboratoria z TI dla uczniów ZSR w Świdwinie

2022    Wykład dla uczniów „Innowacje – skąd je brać i jak wdrażać?” w ramach Dnia Otwartego Wydziału

2019     Warsztaty dla licealistów w ramach XIX Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki

2019     Współpraca z BilSE – Institut für Bildung und Forschung GmbH w zakresie badań dot. współpracy władz lokalnych z mieszkańcami oraz zaangażowania społeczności lokalnej w życie miasta.

2019     Koordynator Projektu „Aktywny Senior”, realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Nauk Ekonomicznych przy Mickiewicza 66 w Szczecinie. Projekt współfinansowany w budżetu Miasta Szczecin.

2018     Warsztaty dla licealistów w ramach XVIII Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki

2017      Koordynator Projektu „Senior on-line”, realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Nauk Ekonomicznych przy Mickiewicza 66 w Szczecinie. Projekt współfinansowany w budżetu Miasta Szczecin.

2016      Zajęcia dla seniorów w ramach „Ekonomicznej Akademii Seniora”

2016      Szkolenie pt. „Praca z danymi w oparciu o narzędzia MS Office – import, analiza, sposoby wizualizacji danych, opracowanie i prezentacja danych, sporządzanie raportów na potrzeby odbiorców zewnętrznych” na zlecenie firmy Wojciech Górecki – Szkolenia.pl (20 godzin zajęć)

2015      Warsztaty dla licealistów w ramach XV Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki

2015      Szkolenia z zakresu obsługi komputera na zlecenie firmy Wojciech Górecki – Szkolenia.pl (16 godzin zajęć)

2015      Trener w projekcie „Postaw na jakość – realizacja Strategii Rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie” realizowanego w ramach PO KL. Przeprowadzenie 160 godzin zajęć z zakresu przygotowania i tworzenia prezentacji multimedialnych.

2014      Trener w projekcie „Kompetentni i skuteczni w branży logistyczno-spedycyjnej” realizowanego w ramach PO KL, Priorytet VIII, Działanie 8.1, Poddziałanie 8.1.1. Przeprowadzenie 44 godzin zajęć z zakresu „Excel w logistyce”.

2013-2014           Trener w projekcie „Zaktualizuj swoje umiejętności”  realizowanym przez Wielkopolską grupę prawniczą w ramach EFS, PO KL, Priorytet IX, Działanie 9.6, Poddziałanie 9.6.2. Przeszkolenie 60 osób  (72 godziny zajęć) z obsługi komputera i przygotowanie do certyfikowanego egzaminu ECDL Start.

2013      Udział w projekcie „Komercjalizacja wiedzy drogą do skutecznej współpracy naukowców i przedsiębiorców  województwa zachodniopomorskiego”, realizowanym przez Investin Sp. z o. o. we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii, finansowanym z PO KL 8.1.2. „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”.

2013      Tester elektronicznych narzędzi wspierających proces transferu technologii, w ramach projektu „Zachodniopomorska Platforma Transferu Technologii” realizowanego przez Fundację Proregio z Poznania.

2012-2013           Mentor w ramach projektu „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS, Priorytet III: Wysoka jakość oświaty, Działanie 3.3. Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.3 Modernizacja treści i metod kształcenia.

2011      Badania zachowań związanych z dzieleniem się wiedzą wśród pracowników Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie (grant Narodowego Centrum Nauki)

2011      Trener w projekcie „Nowoczesny sprzed@wca”, realizowanym przez  Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego, ze środków PO KL, Działanie 6.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie. Przeprowadzenie 96 godzin zajęć z zakresu obsługi komputera.

2010      Zajęcia z gimnazjalistami i licealistami w ramach projektów „Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością  zdobywamy świat”  oraz „As Kompetencji” realizowanych przez Uniwersytet Szczeciński w partnerstwie z Combidata Poland Sp. z o.o. (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3 „Poprawa jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4. „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”)

2009      Szkolenia informatyczne dla członków korpusu służby cywilnej – obowiązki trenera powierzone przez Konsorcjum firm: Międzynarodowe Centrum Szkoleń i Kompetencji (MCSK) oraz Europejski Instytut Edukacji Informatycznej (EIEI). Przeprowadzenie 16 godzin zajęć z zakresu obsługi arkusza kalkulacyjnego.

2009      Udział w projekcie  „Opracowanie usługi proinnowacyjnej – System Zarządzania Obiegiem Korespondencji”, realizowanym przez mis24.pl Sp. z o.o.

od 2009                Sekretarz „Studia Informatica” – Zeszytów Naukowych  Uniwersytetu Szczecińskiego

2007-2008           Udział w projekcie pn.: Opracowanie oraz wytworzenie elastycznego i skalowalnego „Medycznego Systemu Informatycznego MSI”, realizowanym przez ABG SPIN Spółka Akcyjna

2005      Udział przy opracowywaniu „Strategii budowy społeczeństwa informacyjnego w Województwie Zachodniopomorskim na lata 2006-2013”.

2005      Opracowanie autorskiego standaryzowanego narzędzia badawczego dotyczącego problematyki rynku pracy w województwie zachodniopomorskim na zlecenie Ośrodka Badań Rynkowych i Społecznych ITK SONAR

2005      Udział w projekcie „Telepraca szansą  na zwalczanie nierówności i dyskryminacji na rynku pracy”, nr EQ/035/F/d1/2005. Projekt realizowany przez „Partnerstwo na Rzecz Rozwoju” w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal.

2004-2005           Współpraca z Ekspert-Sitr Sp. z o.o. w Koszalinie. Przygotowanie ofert przetargowych do projektów: „Telepraca. Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców”, „Wsparcie aktywności zawodowej osób powyżej 50 roku życia”, „Pomoc dla młodzieży poszukującej pracy – Alternatywa II”

1998-2005           Sekretarz (a od 2003 roku redaktor) Serii Wydawniczej Polsko-Niemieckiego Studium Informatyki Ekonomicznej im. Konrada Zusego na Uniwesytecie Szczecińskim.

2002      Główny wykonawca od strony polskiej projektu międzynarodowego pn. „Berufsbildungsatlas” (www.european-jobgiude.org)

2000-2002           Indywidualny grant Komitetu Badań Naukowych pt. „Metody jakościowe doboru kadr w społeczeństwie globalnej informacji”, nr grantu: 1H02D 004 19 PB 0794/H02/2000/19.

2001      Współrealizatorka grantu na wspieranie działań przygotowawczych do udziału w 5 Ramowym Programie Badań, Rozwoju Technologicznego i Prezentacji Unii Europejskiej

2001      Badania firm doradztwa personalnego w Niemczech pod kątem stosowanych metod i technik rekrutacyjnych

2001      Badania firm komputerowych w Polsce pod kątem oczekiwań i wymagań wobec pracowników


Uczestnictwo w komisjach ds. oceny wniosków w ramach projektów unijnych

2016 – obecnie                Ekspert do oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” i 2.2 „Cyfryzacja procesów back-office w administracji rządowej” PO PC oraz w ramach PO IR w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

2014                   Członek Komisji Oceny Wniosków w ramach projektu „Spółdzielnie dla przedsiębiorczych”  Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej PO KL (oceniłam 5 wniosków o udzielenie przedłużonego wsparcia finansowego).

2013-2014        Członek Komisji Oceny Wniosków w ramach projektu „Paszport do przedsiębiorczości 2012” z działania 6.2 PO KL (oceniłam 24 wnioski o udzielenie wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności biznesowej, 18 wniosków o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego na pierwsze pół roku działalności oraz 11 wniosków o udzielenie przedłużonego wsparcia pomostowego na kolejne pół roku działalności).

2013                   Funkcja eksperta zewnętrznego przy ocenie merytorycznej wniosków  w ramach Działania II.1 Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (PO RPW).

2007-2013        Członek zespołu ds. oceny merytoryczno-technicznej projektów Komisji Oceniającej Projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.


Ukończone kursy i szkolenia

2022   Udział w Zachodniopomorskich Warsztatach Nauki i Biznesu w Kulicach pt.: „Jak pisać artykuły naukowe, by trafiały do praktyków” oraz „Jak przedsiębiorstwa lokalne radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi?”

2022   Udział w warsztatach „Wystąpienia publiczne – tego można się nauczyć!”, prowadzący: Stefan Szulc – aktor, lektor w filmach branżowych i dokumentalnych oraz w audycjach literackich. Organizator: Fundacja Science Watch Polska

2022   Udział w szkoleniu: „Analiza danych makroekonomicznych i raportów krajowych w serwisie EMIS oraz CEIC” , ISI Emerging Markets Webinar, organizator: Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego

2022   Udział w Forum Szkół Doktorskich  „Funkcja i rola promotora w przygotowaniu rozprawy doktorskiej”, organizator: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

2022   Udział w VII Międzynarodowym Sympozjum Naukowym pt. „Innowacje w marketingu”, organizatorzy: Katedra Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej przy wsparciu Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, Czasopisma Przegląd Organizacji oraz programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.

2021   Udział w szkoleniu „Projektowanie i realizacja badań naukowych”

2021   Udział w warsztatach „Workshop on Rising Publication and Research Competences” przeprowadzonych w ramach Dziewiątego Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Sympozjum na temat Sztuki, Nauki i Technologii MEDEA 2021 Mutacje

2021   Udział w szkoleniu „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji”

2021   Udział w warsztatach „Otwarta uczelnia. Szkolenie międzykulturowo – komunikacyjne dla pracowników i pracowniczek szkół wyższych”, organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji

2021   Udział w seminarium: „Srebrna gospodarka. Perspektywa interdyscyplinarna” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Gerontologicznego we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oraz Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Ekonomii.

2020   Udział w akredytowanym szkoleniu AgilePM Foundation, realizowanym przez firmę Inprogress, zakończony zdaniem egzaminu i uzyskaniem certyfikatu

2019   Udział w szkoleniu „Kreatywność i innowacyjność w budowaniu i pracy zespołów badawczych” organizowanym przez Centrum Szkoleniowo-Rozwojowe Sapienta

2018   Udział w szkoleniu „Kształtowanie postaw przedsiębiorczych w procesie kształcenia uczniów i studentów – szkoła trenerów” organizowanym przez Urząd Marszałkowski

2018   Udział w szkoleniu „Styl myślenia naukowca – jak styl poznawczy determinuje sposób myślenia, decydowania, komunikowania się czy rozwiązywania sytuacji problemowych” organizowanym przez MW Consulting w ramach projektu „Innowacyjni 2018/2019”.

2017   Udział w szkoleniu „Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo” organizowanym przez Uniwersytet Szczeciński

2015   Udział w szkoleniu „Zarządzanie finansami w małej firmie”, organizowanym przez Polską Fundację Przedsiębiorczości

2015   Udział w szkoleniu „Wybrane elementy oceny ekonomicznej projektów inwestycyjnych”, organizowanym przez Polską Fundację Przedsiębiorczości,

2014   Udział w szkoleniu „Jak mówić i pisać aby chciano (o) nas czytać”,  organizowanym przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

2014   Udział w szkoleniu „Ja w zespole – różnica zdań i co dalej?”, organizowanym przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Międzynarodowego Tygodnia Coachingu.

2014   Udział w szkoleniu „Dobry dialog – skuteczne zarządzanie” (8h), organizowanym przez Nawigator Doradztwo Gospodarcze, 14.05.2014, Szczecin

2014   Udział w warsztatach „Transfer technologii, dobre praktyki, succes stories – Komercjalizacja wiedzy drogą do skutecznej współpracy naukowców i przedsiębiorców województwa zachodniopomorskiego”. WNEiZ, 27.02.2014 Szczecin.

2013   Udział w szkoleniach z zakresu: promowania  przedsiębiorczości, zarządzania projektami oraz metodyki Action Learning w Hanzeatyckim Instytucie Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego (HIE-RO) przy Uniwersytecie w Rostocku w dniach 04.02.-08.02.2013

2013   Udział w warsztatach „Biznes + Edukacja = Wykwalifikowany pracownik”, Technopark Pomerania, 25.10.2013 Szczecin.

2013   Udział w szkoleniu mentorów oraz siedmiomodułowym kursie e-learningowym (119 godzin) w ramach programu „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

2012   Udział w warsztatach „Nauka na Facebooka!”, Technopark Pomerania, Szczecin, 05.06.2013.

2012   Udział w szkoleniu „Auditor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji wg ISO 27001”, zorganizowanym przez Akademię jakości QM Mentor. Szkolenie zakończone egzaminem i uzyskaniem uprawnień auditora wewnętrznego.

2011   Udział w szkoleniu z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility), organizowanym przez Stowarzyszenie Kreatywni dla Szczecina, w ramach projektu „CSR – wspólna sprawa” (09.11.2011)

2011   Udział w szkoleniu „Przygotowanie biznesplanu dot. komercjalizacji wyników prac badawczych” organizowanym w ramach projektu „B plus R – Badaj Możliwości. Rozwijaj Wiedzę”  przez Akademię Morską w Szczecinie. (29-30.09.2011)

2011   Udział w szkoleniu „B+R=€ Nauki społeczne dla gospodarki” organizowanym przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

2011   Udział w szkoleniu „Co to są innowacje? Od badań podstawowych po zastosowania w przemyśle; przykłady projektów innowacyjnych współfinansowanych przez UE”, organizowanym przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US

2011   Udział w szkoleniu „Zasady prowadzenia skutecznych spotkań – jak prowadzić dyskusję/debatę, jak osiągać rezultaty na spotkaniach”, organizowanym przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US

2011   Ukończenie 10 tygodniowych warsztatów psychoedukacyjnych z cyklu „Jak mówić, aby dzieci nas słuchały, jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły”.

2010   Udział w szkoleniu „Biznes plan” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

2010   Udział w szkoleniu „Narzędzia Transferu Technologii”, organizowanym przez Środkowopomorską Radę Naczelnej Organizacji Technicznej w Koszalinie, w ramach projektu „Transfer wiedzy w regionie poprzez rozwój sieci współpracy”.

2010   Udział w szkoleniu „Foresight regionalny – teoria i praktyka prowadzenia projektów metodą Foresight” w ramach realizacji projektu systemowego pt. „Tworzenie, rozwój i aktualizacja Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Zachodniopomorskiego” (106 godz. szkoleniowych)

2007   Udział w  szkoleniu z zakresu „Baz danych” prowadzonym przez ABC Data Centrum Edukacyjne

2005   Ukończenie szkolenia z zakresu „Doskonalenie charakteru jako sposób na skuteczne współdziałanie”, PSZK, trener: Iwona Opiełka-Majewska