Jubileusz „Kuriera Szczecińskiego” – Wiosna Szczecińskich Orkiestr i wiele, wiele więcej!

Jubileusz „Kuriera Szczecińskiego” – Wiosna Szczecińskich Orkiestr i wiele, wiele więcej!

Jubileuszowe teksty zawsze wywołują wspomnienia i są okazją do refleksji nad mijającym czasem. Niestety nie mogą być zbyt długie, więc wątpię, że możliwe będzie w sposób zadowalający przedstawienie – na danych mi przez Redakcję do dyspozycji dwóch stronach maszynopisu – naszego szanownego Jubilata. Jest to zadanie niewykonalne.

Zadaję sobie w związku z tym przede wszystkim pytanie, co wyróżniało w przeszłości „Kurier Szczeciński” spośród innych dzienników i dlaczego nadal ma tak wiernych, w trudnych dla drukowanej prasy czasach, czytelników. Nasuwa się tu tylko jedna odpowiedź – dziennikarze zawsze byli razem z mieszkańcami Szczecina i regionu. Reagowali na ich potrzeby i budowali z nimi bliskie relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Historia naszego szanownego Jubilata to historia naszego miasta, jego mieszkańców, a przede wszystkim polskich mediów po drugiej wojnie światowej. W PRL-u „Kurier” podlegał w sposób oczywisty kontroli, a teksty cenzurowano. Rok 1989 przyniósł nie tylko wolność, ale i wymusił rewolucyjne transformacje. Przede wszystkim konkurencja zmusiła do sięgnięcia po nowe formy promocji dziennika. „Kurier” nie był już utrzymywanym przez państwo podmiotem, a stał się zwykłym towarem wolnego rynku. Mimo to w tych przełomowym dla wydawcy i redakcji okresie nigdy nie zapomniano o misji dziennikarstwa lokalnego, polegającej na tworzeniu bliskiej relacji z odbiorcami, a nie tylko zbieraniu wiadomości i sprzedawaniu wokół nich reklam.

Tekst ukazał się w "Kurierze Szczecińskim" 6 października 2022 roku, dostępny na stronie >>>


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *