Mylisz się bardziej, niż myślisz

Mylisz się bardziej, niż myślisz

Kiedy skończysz czytać zapowiedź najnowszego podcastu – Malcolm Gladwell sprzeda na świecie kolejnych kilkanaście egzemplarzy swojej najnowszej książki „Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy”. Stanie się ona kolejnym bestsellerem. I ja skuszona reklamą oraz narzuconym w okresie pandemii czytelniczym rygorem – zakupiłam najnowszą książkę Gladwella. I … no właśnie. 

Malcolm Gladwell jest niejednoznaczną postacią. Niektórzy nazywają go najbardziej inspirujący pisarzem XXI wieku. Gdzieś przeczytałam, że – tu cytuję „jest najwybitniejszym myślicielem i naukowcem tego świata”. Gladwell jest dziennikarzem, członkiem redakcji tygodnika „New Yorker”, specjalizuje się w tematyce społeczno-psychologicznej. Wydał sześć książek. Pięć z nich znalazło się na liście bestsellerów amerykańskiego dziennika „The New York Times”.

„Myślimy, że możemy łatwo przeniknąć czyjąś duszę na podstawie błahych wskazówek. Ochoczo korzystamy z okazji do oceniani innych. Sobie samym nigdy byśmy tego nie zrobili, rzecz jasna. My jesteśmy zniuansowani, skomplikowani i enigmatyczni. Ale nieznajomy to łatwizna”.

Jego najnowsza książka „Jak rozmawiać z nieznajomymi”  nie jest – jak sugeruje tytuł – poradnikiem poświęconym komunikacji. Jest czymś więcej.

„Działamy w trybie prawdy domyślnej – zakładamy dobra wolę i prawdomówność ludzi wokół nas – nawet jeśli ta decyzja niesie ze sobą potworne ryzyko, bo nie mamy wyboru. Społeczeństwo nie może inaczej funkcjonować”.

Książka dotyczy pułapek myślenia w kontaktach nie tylko z nieznajomymi. Malcolm Gladwell wychodzi z założenia, że ludzkie poznanie jest złudne, jedynie domyślamy się prawdy o innych i jesteśmy prawie całkowicie niezdolni do rozpoznania oszustwa. Autor podaje przykłady poparte trzema teoriami, które mają potwierdzić słuszność stawianych przez niego tez.

Mamy teorie: prawdy domyślnej, transparentności oraz sprzęgania. Każda z nich posiada swoje własne opowieści. Teorię prawdy domyślnej egzemplifikuje historia oficerów CIA, którzy nie orientują się, że w ich najbliższym otoczeniu funkcjonują kubańscy szpiedzy; w teorii transparentności sprawa niesłusznego aresztowania Amandy Knox, w teorii sprzęgania – zabójstwo Sylwii Plath.

Uzupełnij szybko, bez zastanowienia brakujące litery w wyrazach:
SE _ _        /        _ _ OTO       /        AT _ _        /        _ _IEW        /       WO _ _ _
Wpisałeś ‘Seks czy Sejf’? ‘Złoto czy Błoto? ‘Atak czy Atom’? ‘Śpiew czy Gniew’? ‘Wojna czy Wolne’?
Przygnębiająca lista? Czy coś mówi o Tobie? Nie, to tylko słowa. Ale gdybyś dostał słowa uzupełnione przez innych ludzi z pytaniem – czy słowa mówią o autorze? Zmieniłbyś zdanie.

Czy warto przeczytać najnowszą książkę Malcolma Gladwella „Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy”? Słuchaj o tym w najnowszym podcaście:

[iframe src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/825342298″]

Malcolm Gladwell, Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2020, ss. 384.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *