Wolę stracić głos niż komórkę

Wolę stracić głos niż komórkę

Od kilku miesięcy nasze życie przeniosło się do internetu. Hasło ‘wyloguj swój mózg’ brzmi jak żart. Jednak podtytuł omawianej w podcaście książki ‚Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii’ – jest i będzie aktualny.

Na początku roku wydawnictwo Znak wydało trzecią polskojęzyczną książkę szwedzkiego psychiatry Andersa Hansena, który od kilku lat zajmuje się neurobiologią. Książkę przeczytałam 4 miesiące temu. To odpowiedni czas, aby móc ją przedstawić z większym dystansem. W międzyczasie pozycja ta zdobyła ogromną popularność, o czym świadczy pozytywna cenzurka i liczba recenzji na popularnej stronie lubimyczytac.pl. Zazwyczaj dotyczy to popularno-naukowych książek, pisanych dla bardzo „masowego czytelnika”, książek przystępnych, unikających naukowego języka, poszukujących porównań lub odniesień do codziennego życia.

Książka dotyczy psychologii ewolucyjnej. Autor wychodzi z założenia, że korzystając z technologii cyfrowych uczestniczymy w gigantycznym eksperymencie, gdyż nie wiemy, jak technologia wpływa na nasz mózg. Mówiąc krótko – postęp jest w stanie dokonać się w czasie jednego czy dwóch pokoleń, ale ewolucyjna adaptacja mózgu – już nie.

5 lat życia w sieci

Najnowsze dane wskazują, że:

  • w ciągu jednej minuty – wysyłanych jest 187 milionów e-maili oraz 38 milionów sms’ów; na YouTub przesłanych 400 godzin materiałów; w wyszukiwarkę Google wpisywanych 3 miliony 700 tysięcy zapytań; pojawia się 500 tys. tweetów;
  • badania wskazują, że przy założeniu, że każdy dziennie spędza średnio 2,5 godziny w mediach społecznościowych – gdy dzisiejsi dwudziestolatkowie skończą 80 lat, spędzą 5 lat życia w wirtualnych znajomościach;
  • obecnie 40 proc. badanych wolałoby na jeden dzień stracić głos niż komórkę.

Te dane robią wrażenie! Książka Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nasz mózg reaguje na te zmiany, bo przecież mobilny internet nie pozostaje bez wpływu na nasze intelektualne możliwości.

3,5 na 5

Gdybym miała w skali od 1 do 5 przyznać punktację – książka otrzymałaby 3,5 pkt. Dlaczego?

Po pierwsze – zawiera sporo oczywistości; autor lubi wielokrotnie przywoływać dla potwierdzenia tez te same fakty i eksperymenty. Niektóre fragmenty książki są bardzo pobieżne. Np. w rozdziale poświęconym aktywności ruchowej autor udowadnia, że aktywność fizyczna usprawnia działanie mózgu. Opinia wydaje się być wręcz banalną, ale … jednak – być może konieczną?

Po drugie – nie jest to pozycja dla osób poszukujących bardziej rozbudowanej i naukowej literatury. Znajdująca się na końcu książki bibliografia jest bardzo skromna, ponadto autor przytaczając wyniki badań i eksperymentów nie podaje bezpośrednich odnośników.

Pomimo to warto sięgnąć po książką Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii. Po każdą, która uświadamia nam, jak te małe podłączone do internetu, wykorzystywane do pracy, nauki, hobby, używane do podtrzymywania i nawiązywania relacji i kontaktów urządzenia – stały się centrum naszego wszechświata.

Mobilnych technologii poradnik użytkowania

Myślę, że Wyloguj swój mózg trafi szczególnie do osób, które nigdy nie interesowały się manipulacją człowiekiem przez media, psychologią i marketingiem; które nigdy nie zastanawiały się nad rolę mobilnych mediów w ich codziennych życiu. Książką Hansena jest dobrym wstępem do rozważań na ten temat. Podoba mi się to, że autor prezentuje racjonalne podejście, nie jest fanatykiem czy terrorystą każącym natychmiast wrócić do ery analogowej. I pomimo że tytuł książki Wyloguj się jest zapisany w trybie rozkazującym – książka ma bardziej poradnikowy charakter. Dowodem są spisane przez autora rady:

  • wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację;
  • wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości;
  • nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać;
  • w mediach społecznościowych staraj się obserwować tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz wchodzić w interakcję”.

Więcej o książce w najnowszym podcaście:

[iframe src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/875225962″]

Andres Hansen, Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, ss. 280.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *