Pół wagonu Gapiszona

Pół wagonu Gapiszona

Tylko do 27 września można na Zamku Książąt Pomorskich oglądać wystawę „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit”. Rozpoznawana kreska mistrza Butenki kojarzy się przede wszystkim z książką, mi z prasą dziecięcą ostatniej dekady PRL’u, Gapiszonem – który był bohaterem pierwszego po wojnie polskiego filmu animowanego dla dzieci.

Bohdan Butenko był znanym w Polsce i na świecie ilustratorem, rysownikiem, grafikiem. Nazywany również Architektem Książki, na swoim koncie ma ponad 200 książek, o ich ilustrowaniu opowiedział w filmie „Bogdan Butenko – książkę robi się… jak sweter”.

Prasa dziecięca

Twórczość Butenki kojarzę przede wszystkim z prasą. Ilustrował większość czytanych przeze mnie czasopism dla dzieci: „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”; pamiętam go również z prenumerowanego w domu „Przekroju” (również wznowiony kwartalnik wykorzystuje jego ilustracje). Z „Misia” pamiętam Gapiszona w wersji z czapeczkę z pomponem; ze „Świerszczyka” komiksy Gucia i Cezara; z „Płomyczka” Miśka (krótko czytany). Ilustrował jeszcze „Świat Młodych”, „Sztandar Młodych” i „Szpilki”.

Gapiszon w TVP

Gapiszon stał się popularny dzięki powstałej w 1958 roku telewizyjnej audycji „Przygody Gapiszona”, na czarno-biały ekranie TVP można było obejrzeć pierwszy w Polsce, tworzony na żywo film animowany (archiwalny pierwszy odcinek dostępny na YouTube).

Po latach Butenko tak wspominał pierwsze produkcje telewizyjne:

"Spędziliśmy godziny z telewizyjnym inżynierem, wymyślając urządzenia, dzięki którym obraz mógłby się poruszać. Zamówiliśmy w stolarni różne bębny i długi stół, który potem ustawiliśmy w studiu, a na jego końcu ustawiliśmy wyżymaczki, do których wkładało się pas papieru i kręciło. Mieliśmy też około 180 tafli szkła różnej wielkości, na których rysowałem postać Gapiszona. Stawiało się szybę, a z tyłu, za pomocą wyżymaczek, przesuwało się tło. W ten sposób powstał ruchomy obraz. Jeździliśmy też z programem po Europie, oczywiście po krajach socjalistycznych. Wszystkie materiały zajmowały pół wagonu”.

(Dorota Karać, Butenko, uczeń Matejki, „Duży Format” dodatek do „Gazety Wyborczej” z 13 marca 2011).

Dla telewizji Bogdan Butenko przygotowywał również scenografię dla Kabaretu Starszych Panów.

Koniecznie wybierzcie się na szczecińską wystawę Bogdana Butenki. To wyjątkowa okazja aby zobaczyć, że w prasie, telewizji „Wszystko zaczyna się od kreski”.

WYSTAWA: 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit; Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie; do 31 sierpnia 2020; Galeria Wschodnia (wejście J); bilet 4 i 6 zł.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *